MEDYK A.JAKUBIAK, M.JAKUBIAK SPÓŁKA JAWNA, ul. Wyspiańskiego 21, 22-600 Tomaszów Lubelski informuje o realizacji projektu pn. „Poprawa dostępności do usług zdrowotnych poprzez rozwój ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w NZOZ MEDYK” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027, Działanie 7.8 Infrastruktura ochrony zdrowia.

Celem głównym przedmiotowego projektu jest poprawa dostępności do usług zdrowotnych poprzez rozwój ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w NZOZ MEDYK. Cel główny projekt jest zgodny z celem działania 07.08 - EFRR.CP4.V - Zapewnianie równego dostępu do opieki zdrowotnej i wspieranie odporności systemów opieki zdrowotnej, w tym podstawowej opieki zdrowotnej, oraz wspieranie przechodzenia od opieki instytucjonalnej do opieki rodzinnej i środowiskowej. Projekt będzie realizowany na obszarze zagrożonym trwałą marginalizacją – w Tomaszowie Lubelskim. Jego zakres odpowiada na rekomendacje wynikające z następujących dokumentów strategicznych:

  • Mapy Potrzeb Zdrowotnych
  • Zdrowa Przyszłość. Ramy Strategiczne Rozwoju Systemu Ochrony Zdrowia na lata 2021-2027 z perspektywą do 2030 r.
  • Wojewódzkim Planem Transformacji dla województwa lubelskiego na lata 2022-2026
i innych dokumentów strategicznych. Projekt wykazuje szeroką komplementarność z innymi inicjatywami krajowymi, a także realizuje elementy komplementarne z EFS+. W projekcie zastosowano innowacyjne, nowoczesne metody leczenia z wykorzystaniem sztucznej inteligencji w procesie diagnozy. Wnioskodawca jest podmiotem leczniczym świadczącym porady w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, zakres kontraktu jest zbieżny z zakresem projektu.

Jako cele pośrednie projektu wykazuje się następujące cele:
  • Poprawa dostępu do świadczeń
  • Poprawa jakości diagnozy
  • Poprawa jakości infrastruktury placówki medycznej

Projekt będzie realizowany bez pomocy publicznej w okresie od III kw. 2024 do 1 kw. 2025 i ma charakter nieinfrastrukturalny – polega na zakupie sprzętu diagnostycznego i leczniczego oraz podnoszeniu kompetencji kadr służby zdrowia. Projekt będzie realizowany w podziale na 3 zadania:
  • Zadanie 1 - Zakup sprzętu medycznego i oprogramowania
  • Zadanie 2 - Szkolenie personelu
  • Zadanie 3 - Koszty pośrednie

Wszystkie wydatki przewidziane w projekcie są kwalifikowalne, projekt nie przewiduje wydatków niekwalifikowalnych.

Przedmiotowy projekt realizuje typ projektu „Rozwój POZ/AOS poprzez budowę, przebudowę i modernizację obiektów infrastruktury ochrony zdrowia i/lub ich wyposażenie, m.in. w sprzęt medyczny, w celu poprawy dostępu do świadczeń, w tym przede wszystkim na obszarach słabiej rozwiniętych gospodarczo i terenach wiejskich.”

Grupa docelowa przedmiotowego projektu jest zgodna z grupami docelowy wskazanymi dla działania FELU.07.08 Infrastruktura ochrony zdrowia w SzOPP Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027.

Projekt jest skierowany do mieszkańców obszarów o niezadowalającej dostępności do specjalistycznych usług zdrowotnych w zakresie ambulatoryjnej opieki zdrowotnej. W Wyniku realizacji zwiększy się liczba pacjentów mogących skorzystać ze świadczeń udzielanych przez NZOZ MEDYK na obszarze zagrożonym trwałą marginalizacją, jakim jest Tomaszów Lubelski.
Wspomnieć także należy, że:
  • projekt jest realizowany przez podmiot wykonujący działalność leczniczą udzielający świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie AOS w powiecie, w którym liczba poradni objętych wsparciem w zakresie dermatologii na 10 tys. mieszkańców powiatu jest mniejsza od średniej dla województwa – śr. dla województwa – 0,30, dla powiatu – 0,26
  • projekt jest realizowany przez podmiot wykonujący działalność leczniczą udzielający świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie AOS w powiecie, w których liczba porad na 1 tys. mieszkańców jest mniejsza od wartości średniej dla województwa – 123,64, dla powiatu – 108,58

W wyniku realizacji projektu zostaną osiągnięte następujące efekty projektu:
Roczna liczba użytkowników nowych lub zmodernizowanych placówek opieki zdrowotnej 4 558 użytkowników/rok.

Liczba wspartych podmiotów leczniczych udzielających świadczeń w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS) – 1 szt.

Całkowita wartość projektu: 622 435,87PLN
Wydatki kwalifikowalne: 622 435,87 PLN
Dofinansowanie: 529 070,48 PLN

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie