NZOZ Medyk

Kiedy otrzymują Państwo skierowanie na badanie, aby uzyskać jak najbardziej wiarygodne wyniki, należy się do takiego badania odpowiednio przygotować. Poniżej przestawiamy informację jak należy przygotować się do poszczególnych badań.


Przygotowanie do badań analitycznych

Badanie krwi
W warunkach standardowych krew powinna być pobierana na czczo, chyba że lekarz zadecyduje inaczej. O fakcie zjedzenia posiłku lub przyjęcia leków należy poinformować pielęgniarkę pobierającą krew. Krew do badań laboratoryjnych powinna być pobierana w stanie spoczynku – należy przyjść kilka minut przed planowaną godziną pobrania krwi.
W celu otrzymania jak najbardziej wiarygodnych wyników krew na badanie powinna być pobierana w godzinach porannych, najlepiej pomiędzy
godz. 7.00 a 10.00.

Badanie lipidogramu
Lipidogram to określenie wartości stężenia we krwi cholesterolu całkowitego, triglicerydów, cholesterolu HDL, cholesterolu LDL. Przed badaniem należy być na czczo przez 14 godzin. W dniu poprzedzającym badanie dieta powinna być lekkostrawna i niskotłuszczowa. Nie należy spożywać alkoholu ani wykonywać dużego wysiłku fizycznego.

Badanie ogólne moczu
Do badania najlepszy jest mocz pobrany rano, po przerwie nocnej (minimum
4 godz. od ostatniej mikcji). Po umyciu i osuszeniu zewnętrznych okolic moczowo-płciowych (w pochwie należy umieścić tampon lub gazik), do badania należy pobrać mocz ze "środkowego strumienia" tzn. pierwszą porcję oddajemy do toalety, następnie do pojemniczka ok. 150-200 ml i resztę do toalety. Próbkę należy jak najszybciej dostarczyć do badania. Mocz należy pobrać do specjalnie do tych celów przeznaczonego pojemnika jednorazowego użytku.
Badanie nie powinno być wykonywane w okresie miesiączkowania oraz w pierwszych trzech dniach po zakończeniu miesiączki.


Przygotowanie do badania USG

Ultrasonografia narządów jamy brzusznej
Na badanie należy zgłosić się na czczo, to znaczy w dniu badania nic nie jeść ani nie pić, nie palić papierosów, nie żuć gumy. Jeśli badanie ma odbyć się
w godzinach popołudniowych dopuszczalne jest spożycie lekkiego śniadania,
nie później jednak niż 6 godzin przed badaniem.
Pamiętaj, aby unikać na dzień przed badaniem produktów powodujących powstawanie nadmiernej ilości gazów, takich jak: napoje gazowane, jabłka, bita śmietana czy świeże pieczywo.
W dniu poprzedzającym badanie należy przyjmować 3 razy dziennie po
2 kapsułki Espumisanu (lek dostępny bez recepty), a rano w dniu badania jeszcze dodatkowo 2 kapsułki. Wspomniany lek należy przyjmować aby uzyskać dokładny i wyraźny obraz w czasie badania, ponieważ gazy nagromadzone w przewodzie pokarmowym mogą zniekształcić obraz przesłaniając narządy jamy brzusznej, uniemożliwiając precyzyjną ich ocenę.
Espumisan pomaga usunąć te gazy.
Aby umożliwić w trakcie badania dokładną ocenę tzw. pola miednicy mniejszej (pęcherz moczowy, narząd rodny, gruczoł krokowy) należy zgłosić się do badania z pełnym pęcherzem. W celu jego szybkiego wypełnienia należy około 1,5 godz. przed badaniem wypić na raz trzy szklanki niegazowanej wody mineralnej lub herbaty (nie mleka, soku czy innych napojów) i nie oddawać moczu. W przypadku przepełnienia pęcherza moczowego i uczucia silnego, bolesnego parcia można w czasie oczekiwania na badanie "po trochę" oddawać mocz, nie wolno w międzyczasie dopijać płynów.


Przygotowanie do badania RTG

RTG odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa
Badanie RTG kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego jest jednym z nielicznych badań radiologicznych wymagających odpowiedniego przygotowania. Wynika to z faktu, że uzyskanie dokładnego obrazu kręgosłupa lędźwiowego należy poprzedzić usunięciem z przewodu pokarmowego gazów, a zwłaszcza mas kałowych. Odpowiednie przygotowanie gwarantuje wysoką jakość obrazu radiologicznego, co umożliwi dokładniejszą diagnozę chorób kręgosłupa.
W dniu poprzedzającym badanie należy spożywać jedynie pokarmy płynne
i nie zawierające błonnika tzn. unikać świeżych warzyw i owoców, otrębów, kaszy, pieczywa. Dzień przed badaniem wskazane jest też przyjmowanie Espumisanu 3 razy dziennie po 2 kapsułki.
W dniu badania należy pozostać na czczo i przyjąć rano 2 kapsułki Espumisanu.


Przygotowanie do innych badań obrazowych

Przygotowanie do badania mammograficznego
Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania, najlepiej wykonywać je między 5 a 12 dniem cyklu miesiączkowego. W tym dniu nie powinno się używać dezodorantu, talku, balsamu ani kremu w okolicy górnej połowy ciała.

Przygotowanie do badania gastroskopowego
Na 6-8 godzin przed badaniem nie powinno się jeść ani pić, gdyż żołądek
i dwunastnica powinny być puste.
Jeśli gastrtoskopia ma odbyć się w godzinach porannych w dniu badania proszę nic nie jeść i nie pić. Jeśli badanie zaplanowano w godzinach popołudniowych, w dniu badania rano można zjeść śniadanie i pić, jednak ostatni płyn może być wypity nie później niż 6-8 godzin przed zaplanowanym terminem badania.
W przypadku kiedy pacjent przyjmuje leki np. z powodu nadciśnienia tętniczego, choroby niedokrwiennej serca proszę przyjąć leki we wczesnych godzinach porannych i popić niewielką ilością wody.
Po wykonanej gastroskopii nie powinno się przez 1 do 2 godzin jeść ani pić,
ale można natychmiast wrócić do codziennych czynności.
Złagodzenie nieprzyjemnych objawów występujących podczas badania jest możliwe czasem przez koncentrację na spokojnym, głębokim oddychaniu. Właściwy rytm oddechu sprawia, że badanie jest łatwiejsze do zniesienia dla pacjenta i pozwala lekarzowi na dokładniejsze zbadanie przewodu pokarmowego.

Przygotowanie do badania kolonoskopowego
Dwa dni przed wykonaniem badania wskazana jest dieta płynna. Jest to szczególnie ważne w przypadku pacjentów z zaparciami. Można jeść kisiele, zupki, kleiki, pić dowolną ilość płynów (minimum 3 litry).
Przygotowanie do kolonoskopii wymaga zastosowania preparatu Fortrans,
X PREP, lub Klean-Prep.
W przeddzień badania po godz. 12:00 należy zacząć pić preparat (łącznie
4 torebki). Każda torebka rozpuszczona w litrze przegotowanej wody. Można poprawić smak preparatu, dodając do roztworu sok z cytryny. W tym dniu nie należy nic jeść. Dopuszczalne jest picie czystej wody. O godzinie 18:00 należy wykonać Enemę (kupujemy w aptece bez recepty). Drugą wykonujemy 1-2 godz. przed badaniem. Jeśli badanie jest wykonywane w godzinach popołudniowych można pić czystą wodę. Bez względu na porę badania można przyjąć rano regularnie przyjmowane leki (nasercowe, przeciw nadciśnieniowe,
i inne) popijając niewielką ilością wody.
Po zakończeniu badania, aby uniknąć dyskomfortu można zastosować Espumisan (3x2 kaps) lub No-Spa (3x1 tabl).
Uwaga! W przypadku gdy chorujesz na cukrzycę, przygotowanie do badania należy skonsultować z lekarzem.
Matki karmiące piersią przygotowanie do badania również konsultują z lekarzem.

Przygotowanie do badania EEG
W ciągu 24 godzin poprzedzających badanie nie powinno się przyjmować leków pobudzających lub hamujących ośrodkowy układ nerwowy. Przed badaniem nie należy pić napojów alkoholowych lub zawierających kofeinę (mocna kawa, Coca-Cola, mocna herbata). Na badanie należy przyjść po spożyciu lekkiego posiłku, aby nie występowały spadki poziomu cukru we krwi. Przed badaniem należy umyć włosy. Nie wolno stosować lakierów do włosów, żeli i kremów do układania fryzury. Na badanie pacjent powinien przyjść wypoczęty i wyspany.

Przygotowanie do próby wysiłkowej
Bezpośrednio przed próbą wysiłkową badany nie powinien palić papierosów, spożywać posiłku, pić mocnej kawy czy herbaty. Dotychczas przyjmowane leki należy przyjąć lub odstawić zgodnie z zaleceniami lekarza kierującego.
Przed badaniem należy zgłosić wykonującemu badanie aktualnie przyjmowane leki oraz przebyte choroby serca.
W czasie badania należy natychmiast zgłosić wszelkie nagłe dolegliwości
(np. ból w klatce piersiowej, duszność).
Po badaniu wskazany jest kilkunastominutowy odpoczynek w poczekalni przed gabinetem.